rozliczanie urlopuBywa, że specjalista księgowości pełni w firmie również rolę specjalisty HR. Musi się on zająć wówczas rozliczaniem urlopów. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które jest również dość mocno skomplikowane. W końcu każdy pracownik ma ustalany urlop na podstawie dotychczasowego stażu pracy.

Rozliczanie urlopów w 2018 roku

Przyznany pracownikowi urlop musi trwać w czasie dni, w które zwykle musiałby on uczęszczać do pracy. Jeśli zatrudniony pracuje również w weekendy – one również wliczają się do urlopów.  Każdy z przyznanych dni, odpowiada 8 godzinom pracy. Przelicznik ten obowiązuje również dla osób, których dzień pracy liczy mniej godzin. Przy pracy na pełnym etacie, pracownikowi ze stażem pracy 10 lat, przysługuje 160 godzin urlopu. Jeśli staż pracy wynosi ponad 10 lat, osobie przysługuje 208 godzin wolnego. Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne – przy 7 – godzinnej normie dobowej, stosuje się następujący przelicznik: przy stażu pracy do 10 lat – 140 godzin, natomiast przy co najmniej 10-letnim stażu pracy – są to 182 godziny. Dodatkowo, przy zatrudnieniu pełnoetatowym, pracownicy niepełnosprawni mogą skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu (70 godzin).

Istnieje również system zadaniowy – wówczas pracownik sam ustala swoje godziny pracy oraz czas i miejsce wykonywania zadań. Ten system nie sprawdzi się jednak w każdej branży i na każdym stanowisku.