Wbrew pozorom choroby zawodowe zdarzają się często również osobom mającym z założenia siedzący tryb pracy. Przykładem takiego stanowiska jest specjalista księgowości. Zadania tej osoby zwykle koncentrują się wokół uzupełniania dokumentów, tworzeniu zestawień oraz ciągłym aktualizowaniu swojej wiedzy. Z czasem mogą pojawić się różnorodne przypadłości, nieco utrudniające dalsze funkcjonowanie zawodowe.

Na co choruje księgowy?

Praca w klimatyzowanych biurach może kończyć się notorycznym zapaleniem zatok, ale to nie najgorszy problem dla księgowych. To również częste kłopoty z oczami – bez okularów z antyrefleksem trudno wykonywać tę pracę kilka godzin dziennie. Poza tym stres związany ze stanowiskiem skutecznie może odbierać radość z wykonywania tej ciekawej pracy – często byli księgowi zgłaszają się do różnego rodzaju lekarzy z nerwicami i innymi tego typu przypadłościami.

Czynnikiem szkodliwym w tej pracy są nie tylko uwarunkowania związane z miejscem pracy, ale również z ilością zasobów intelektualnych, jakie należy jej poświęcić. Nie każdy dobrze radzi sobie z dużą odpowiedzialnością, koniecznością bycia elastycznym oraz zawsze na bieżąco z licznymi zmianami i lukami w prawie podatkowym.