księgowośćWszelkie informacje związane ze sprawami księgowymi danej firmy, zwykle są poufne. Nie jest to pozbawione sensu, ponieważ często ich ujawnienie, choćby przypadkowe, mogłoby się wiązać z dość dużymi kłopotami dla włodarzy danej firmy.

Klauzula poufności

Specjalista księgowości musi liczyć się z tym, że będzie musiał podpisać pewne dokumenty, zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero zaczyna pracować dla danej firmy. Jest to związane z pewną dyskrecją, która musi obowiązywać osoby zajmujące się finansami. Tylko wtedy będzie możliwa satysfakcjonująca współpraca dla obu stron, nie obarczona żadnym ryzykiem. To ważne, ponieważ wiele osób nieprzestrzegających zasady poufności, doprowadza nie tylko do licznych kontroli, ale czasem również do kłopotów z interpretacją działań.

Osoba zajmująca się księgowością powinna być dyskretna również ze względu na siebie. To dobrze świadczy o pracowniku, gdy potrafi opowiadać o zakresie swoich obowiązków u poprzedniego pracodawcy w taki sposób, że nie nasuwa pejoratywnych skojarzeń na temat jego działalności. Takie osoby są znacznie chętniej przyjmowane do pracy i cieszą się większym zaufaniem pracodawców.