księgowośćNasze prawo zostało skonstruowane w taki sposób, że nawet fundacje utrzymujące się z darowizn muszą prowadzić księgowość na normalnych zasadach. Wszystkie sprawozdania i bilanse obowiązują ich na takich samych zasadach. Rozliczanie PIT, wszelkie sprawy z ZUS oraz Urzędem Skarbowym, muszą być załatwiane na bieżąco. Potrzebny jest więc dobry specjalista księgowości, aby móc wykonać nieco inne rozliczenia oraz prowadzić dokumentację nieco odbiegającą od standardowej.

Biuro rachunkowe czy pojedynczy specjalista?

Próbując prowadzić księgowość fundacji, należy się liczyć z nieregularnymi przypływami finansowymi. Czasem prowadzenie ksiąg rachunkowych w takim miejscu bywa wyjątkowo trudne. Czasami fundacje decydują się więc na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe. Wówczas niwelowane jest ryzyko wystąpienia nieprawidłowości oraz wszelkich opóźnień w wystawianiu dokumentów. Czasem małe fundacje z dość trudną i złożoną sytuacją, również decydują się na pomoc biura.

W budżecie fundacji należy uwzględnić fundusze na prowadzenie księgowości. Wówczas uda się uniknąć nieprawidłowości, które mogą zaważyć na dobrym imieniu fundacji oraz jej pracowników.