czy warto przechodzić na własną działalnośćW ostatnich latach mnóstwo księgowych zajęło się otwieraniem jednoosobowych działalności lub biur rachunkowych. Przeanalizujmy dziś tego typu posunięcia – czy faktycznie po pewnym czasie okazały się być opłacalnym posunięciem? Czy warto było rezygnować z etatu, aby stać się swoim szefem?

Niezależność i własne warunki

Zmieniające się warunki podatkowe dotyczące małych przedsiębiorców, nie zawsze pozwalają na pełne rozwinięcie skrzydeł. ZUS i urząd skarbowy co chwila wprowadzają nowe zasady, według których coraz trudniej uczciwie prowadzić własny interes. Wiele osób wróciło na etat do firmy, wiele również dokonało fuzji z inną firmą i do dziś pracuje częściowo na swoją markę. Te osoby, które pozostały w jednoosobowej działalności gospodarczej, mają już zwykle swoje grono stałych klientów, dla których od lat świadczą usługi rachunkowe. Jeśli ktoś podjął ryzyko prowadzenia działalności pomimo braku bazy klientów, musiał szybko rezygnować z zamiarów.

Obecny rynek nie do końca sprzyja zakładaniu własnej działalności, jednak nie warto zniechęcać się trudnościami i próbować zawalczyć o swoje pomysły. A nuż się uda stworzyć nową markę, która będzie wyznaczała jakość na rynku.