dwa stanowiskaHybrydy ze stanowisk pracy już dawno zostały zaobserwowane na naszym rynku zatrudnienia. Nie zawsze jednak dobrze jest, aby osoba posiadająca pewien zakres obowiązków, przejmowała kolejne. W wielu firmach ma miejsce sytuacja, gdzie księgowa zajmuje się całym działem kadr. Tematyka, w której się obraca zazębia się z kadrami, ale czy to na pewno dobre połączenie?

Zarządzanie zasobami finansowymi i ludzkimi

Zatrudniając nowego pracownika, zastanawiamy się, jaką wartość dodaną może wnieść do naszej firmy. Staramy się go jak najszybciej wdrożyć do wykonywania nowych obowiązków, aby był jak najbardziej kompetentny i jak najszybciej poczuł się pewnie, aby realizować swoje zadania. Potrzebna jest wówczas osoba, która monitoruje jego aktywność. Jeśli jedna osoba zajmuje się księgowością i kadrami, nie da rady być w dwóch miejscach jednocześnie, aby w pełni dbać o zasoby ludzkie w firmie.

Takich przykładów można by mnożyć. Warto zdać sobie sprawę, że każdy z pracowników powinien zajmować się możliwie wąską specjalizacją. Wówczas będziemy mieli kadrę specjalistów, w każdej z dziedzin, jakimi zajmuje się firma. A jak wiadomo, specjaliści na naszym rynku pracy zawsze byli, są i będą w cenie.