Praca w dziale rachunkowości, wymaga wielu umiejętności, które na pierwszy rzut oka mogą być nieco lekceważone lub zupełnie nie kojarzone z danym stanowiskiem pracy. Niewiele osób np. myśli o zawodzie księgowej jako o stanowisku, gdzie duża doza kreatywności znacznie usprawnia pracę.kompetencje specjalisty księgowości

Skrupulatność i analityczny umysł

Skrupulatność zawsze jest w cenie, również na tym stanowisku. Jest to szczególnie ważne, ponieważ program komputerowy prowadzący obliczenia, nie jest w stanie wychwycić wszystkich błędnie wprowadzonych informacji. Dokładność jest na wagę złota, ponieważ każdy błąd może przyczynić się do dość dużych strat. Analityczny umysł pomaga przewidzieć skutki działań oraz przemyśleć i przepracować obecną sytuację na tyle, żeby znaleźć rozwiązanie z nawet najbardziej zawikłanej sytuacji. Kreatywność pozwala połączyć ze sobą zasady w taki sposób, aby zza nich mógł pojawić się człowiek, którego sytuacja czasem może być niezwykle złożona i specyficzna. Do tego przydaje się cierpliwość – nie tylko wobec współpracowników, również wobec obsługiwanych urządzeń. I chłonny umysł, pozwalający na bieżąco przyswajać zmieniające się zasady. To z pewnością cechy idealnego pracownika na tym stanowisku.

Specjalista księgowości stanowi trzon każdej firmy. Im dłużej pracuje, tym bardziej przekonuje się, że niektóre przepisy trzeba umieć zinterpretować w adekwatny do sytuacji sposób. Potrafi wybrnąć nawet z najbardziej zawikłanej sytuacji i poprowadzić sprawy rachunkowe w terminie i bardzo dokładnie. To zdecydowanie stanowisko pracy, na którym nie sposób się nudzić.