Wiele firm preferuje zlecanie prowadzenia ksiąg rachunkowych zewnętrznym firmom, nie chcąc zatrudniać na stałe jednego księgowego. Jaka forma zatrudnienia będzie więc dla księgowego najkorzystniejsza zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczyna swoją drogę zawodową?formy zatrudnienia dla specjalisty księgowości

Specjalista księgowości na zlecenie

Wielu początkujących specjalistów księgowości decyduje się na pracę w biurze rachunkowym, aby nabyć nieco doświadczenia. Dopiero po kilku latach decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, a jeszcze później na zatrudnienie kolejnych osób. W miarę przyjmowania kolejnych zleceń, stara się analizować rynek pracy i negocjować jak najlepsze warunki. Czasem zdarza się, że dość często pracuje na umowę o dzieło. Dość rzadko w firmach powstaje cały dział księgowości – to raczej domena państwowych placówek lub firm, które mają dość złożone struktury. Niewielkie przedsiębiorstwa raczej decydują się na współpracę z jednym biurem lub księgowym.

Z punktu widzenia częstotliwości zleceń i ilości klientów, dla księgowego najkorzystniej założyć własną działalność gospodarczą. Na samym początku jednak warto zatrudnić się jako pomoc w biurze rachunkowym, aby podpatrzeć nieco bardziej doświadczonych pracowników oraz zdobyć grono zaufanych klientów.