Kiedy spotykamy się ze stanowiskiem Głównego Księgowego, Starszego Księgowego czy też Samodzielnego Księgowego, jesteśmy w stanie z grubsza określić zakres obowiązków oraz wymagania stawiane na tych stanowiskach. Jesteśmy w stanie również oszacować wynagrodzenie, na jakie może liczyć osoba zatrudniona na każdym z ww. stanowisk. Inna kwestia ma miejsce w przypadku Specjalisty ds. Księgowości, ponieważ jest to dość ogólne stanowisko.wiele stanowisk księgowych

Pracodawcy często nie chcąc precyzować poziom stanowiska umieszczają właśnie taki zapis w ogłoszeniu o pracę publikowanym na licznych portalach pracy. Dzięki temu, zamiast kilku ogłoszeń, firma może puścić jedno ogólne i wyłonić sobie spośród aplikacji poszczególnych Specjalistów ds. Księgowości. Niby wszystko fajnie, oszczędność pieniędzy, ale na pewno nie czasu. Później trzeba przecież te wszystkie CV przesortować, przeczytać dokładnie wszystkie kwalifikacje zawodowe i przenieść pliki do odpowiednich grup. Także dużo więcej pracy i wysiłku.

Warto jednak zauważyć, że wyspecjalizowane stanowiska pracy z konkretnie wyśrubowanymi kwalifikacjami zawodowymi zdarzają się w przypadku dużych firm i wielkich korporacji. Ciężko o tyle stanowisk pracy w przypadku małych przedsiębiorstw, które przeważnie zatrudniają jednego pracownika, który jest wszechstronnie doświadczonym Księgowym. Inna kwestia, że wiele firm korzysta z firm księgowych na zasadzie outsourcingu.