Bez jakiego dokumentu nie może obejść się Księgowy? Można powiedzieć, że wiele dokumentów ma dla Specjalistów ds. Księgowości ogromne znaczenie, ale jest taka jedna księga, która daje bardzo ważną dokumentacja ewedencja księgowainformację. Dla firmy jest to często informacja kluczowa. Co zatem jest dla każdego przedsiębiorstwa najbardziej istotne poza pozytywnym wizerunkiem? Każda firma liczy na wysoki dochód. Dokładnie tak – dochód – jest tym co najbardziej interesuje każdego Dyrektora Sprzedaży, Dyrektora Generalnego, Dyrektora Marketingu i całej kadry zarządzającej razem wziętej. Przede wszystkim natomiast zysk interesuje zarząd firmy. Prezes oczekuje przecież od Managerów wytłumaczenia, dlaczego ewentualnie dochody są niewielkie i czemu nie ma progresu, skoro tyle środków finansowych zostało przeznaczonych na reklamę.

No dobrze, ale skąd ten dochód mamy odczytać? Źródłem wiedzy w tym zakresie jest ewidencja księgowa. Jest to wielka księga zawierająca wszelkie zdarzenia gospodarcze podzielone na poszczególne kategorie. Kategorie to przede wszystkim przychody oraz koszty. Jak wiadomo jeśli od przychodów odejmiemy koszty, wyjdzie nam wynik informujący o faktycznych finalnych dochodach.

Dla każdego Księgowego ewidencja księgowa jest o tyle ważnym źródłem informacji, że to właśnie na jej podstawie, Księgowy wie jak ma wyliczyć podatek, z którego powinien się rozliczyć w Urzędzie Skarbowym.